Poliklinika Brno - Lesná          548 220 131           info@mudrvondrakova.cz

Nudle u nosu

Jedna z kolegyní sepsala tento nádherný text:

MUDr. Martina Milkovičová

Rozmohl se nám tady takový nešvar?. Ráno se dítě probudí s nudlí u nosu, pokašlává, tak ho rychle popadnu a běžím za doktorkou, protože co kdyby????Tak to není ten nejlepší nápad. Když vám začne vaše ratolest kašlat, bude mít rýmu nebo se vrátí ze školky/ školy se zvýšenou teplotou doporučuji hluboký nádech, výdech a klid. Důležité je dítě nechat doma, pořádně zalévat jako kytičku, pořídit mu starý dobrý Celaskon a vitamín D, slanou vodou pořádně proplachovat nos a naučit ho smrkat. Když nemá teplotu a venku je hezké babí léto, tak procházka neublíží. Ale myslím procházka, ne nákupní centrum, dětský koutek nebo kino. Nenechávejte nemocné dítě hlídat starým rodičem, zkuste zapomenout na posezení s kamarádkou a jejím dítětem a odpusťte si nedělní oběd u babičky. Potřebujete OČR? Volejte, pište, připravíme a vydáme dle domluvy. Dle tolerance zaměstnavatele zkuste využívat celých 9 dní na úplné zaléčení. Stav se do 3-4 dnů nelepší? Volejte, piště, poradíme, zachráníme, vyléčíme. A závěr nepokazte návštěvou ambulance se zdravým dítětem, aby jste se ujistili, že je opravdu zdravé. Apeluji i na paní učitelky a učitele! Potvrzení o tom, že je dítě zdravé a nemá „TO“, opravdu nedáváme. Místo potvrzení si může z čekárny odnést jinou radost.?
Četla jsem hezký článek od docenta Balíka, který pečuje o nemocné s těžkým průběhem nemoci Covid 19. Napsal: Doporučuji, aby lidé rozumně sportovali, dodržovali životosprávu, respektovali hranice, kam až můžou zajít v normálním životě. Měli bychom i nadále zůstat obezřetní, ale i rozvážní a snažit se nepodléhat panice a strachu, protože v současné době již není cesty zpět. Virus zřejmě postupně prostoupí celou populací, ale to neznamená, že bychom neměli dál žít, alespoň pokud nechceme skončit jako rozvojový skanzen zadlužený na několik generací dopředu.

Takže užívejte, smějte se, hodně spěte, dopřejte si kvalitní jídlo, buďte venku, co to dá, myjte si ruce (stará dobrá teplá voda a mýdlo je podle mě ideál) a nestyďte se za roušku, když máte pocit, že nemůžete dodržet „ social distancing“, nejste ve své kůži, nebo máte v rodině nemocného člověka. Je vám mizerně? Tak rychle do pelíšku s knížkou a čajem a nechte vaší imunitu, ať dělá, co umí. A ona to opravdu umí. Zkuste na chvíli vypnout televizi (hlavně zprávy) a internet. A nesoustřeďte se na Covida. On se pak nebude soustředit na vás. ?
My jsme připravené. Zažily jsme už horší věci, tahle mrška nás nerozhodí. Nálada od 1 do 10 pořád někde mezi 8-9. A to vidím jako správnou prevenci.?